slide 1 slide 2 slide 3

Зараз на сайті

На сайті 19 гостей та немає учасників

Статистика відвідувань

mod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcounter
362
743
5669
12129
407182
192.168.0.146

Соціальні мережі

Share

Історія районної бібліотеки

Рейтинг користувача:  / 0

Все що існує має свою лише притаманну їй історію.

Історія нашої бібліотеки розпочалася  в далеких для нас 20-х роках минулого століття. Для країни це були складні переломні часи: революція, громадянська війна, зміна державного устрою, колективізація, культурна революція зі створенням хат-читалень, гуртків лікнепів, МОДРів. Жителі Кривого Озера були активними учасниками цих подій.

Відповідно до матеріалів Одеського архіву  рішенням Балтського повітного відділу народної освіти  від 22 жовтня 1920 року в селі Криве Озеро відкрили бібліотеку. Офіційно бібліотека зареєстрована в грудні 1924 року. Для її комплектування були використані книги  конфісковані у приватних бібліотеках поміщиків.  Знаходилася вона в приміщенні райкому ( нині музей на території професійно-аграрного ліцею). В 1925 році книжковий фонд  налічував 900 екземплярів книг. Користувалися бібліотекою 150 чоловік. Хто був першим бібліотекарем невідомо.


 В 1936 році бібліотека набула статусу районної бібліотеки. В період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років книжкові фонди бібліотеки було повністю знищено.

В березні 1944 року  Криве Озеро було звільнено від окупантів, а в квітні  вже відкрилася бібліотека. Періодичні видання  надійшли централізовано, а книги знесли люди. Ще йшла війна і жителі зачитували газети до «дирок», дізнавалися новини з фронту.

Знаходилася бібліотека  в фойє Будинку культури, (тепер це приміщення костьолу римо-католицької парафії),  в  кімнаті 30  кв. м. З 6-ти метровою стелею. Стелажі були саморобні до самої стелі. Працювали два бібліотекаря.

З 1948 року зав. бібліотекою була Олена Поворознюк. В 50-ті роки її замінила Губська (нажаль ім’я не пам’ятають). Згодом бібліотеку прийняла Зіна Петрівна Цибульська. Під бібліотеку віддали все ліве крило Будинку культури, що дало можливість відкрити читальний зал. Працювали три працівники: З.П. Цибульська, Г.О. Паращук, Н.І. Кобилянська. В цей період постало питання про реальних читачів і обертаність фонду. З 1961 року створюються алфавітний і систематичний каталоги. Організовується читання за індивідуальними планами та пересувки на виробничих ділянках підприємств і колгоспів. Література в основному надходила з обласного бібколектора.  Бібліотекарі були ідеологічними працівниками: пропагандистами і агітаторами. 

З 1963  по 1991 роки незмінним зав. бібліотекою і директором була Г.О. Ільніцька.  

В грудні 1979 року бібліотеки Міністерства культури було централізовано в єдину систему. З цього починаються  нові сторінки з історії бібліотеки, відкриваються нові відділи: відділ комплектування і обробки літератури, методико-бібліографічний відділ, відділ організації та використання книжкового фонду, створюється юнацька кафедра видачі літератури, штат бібліотеки налічував 17 чоловік. Методико –бібліографічний відділ організував Міжвідомчу Раду, яка діяла до 1992 року. Значно поліпшився освітній рівень працівників ЦБС. 86% мали середню бібліотечну чи вищу освіту. Решта навчалися в культ-освітному училище та Миколаївській філії Київського інституту культури.

В перші роки централізації значно поліпшився якісний склад книжкових фондів. Бібліотеку було укомплектовано класиками вітчизняних та зарубіжних авторів, словниками, енциклопедіями, новою галузевою літературою. Періодичні видання виписувалися без обмежень.

 

У  1991 році естафету керівника прийняла Л.І. Павлова. В серпні 1993 року районна бібліотека одержала нове, гарне приміщення  в Будинку культури на І поверсі. На той час бібліотека налічувала 40 тисяч примірників книг, одержувала понад 400 одиниць періодичних видань.

90 –ті роки згубно вплинули на розвиток бібліотеки.  Перестали виділятися бюджетні кошти на ремонти, придбання літератури і періодичних видань. В 1996 році відбулось скорочення численності штату бібліотечних працівників - з 17 залишилося 7. Часто працівники змушені були йти в нічим не обґрунтовані відпустки. 

Починаючи з 2001 року ситуація дещо почала змінюватися. У районному бюджеті на поповнення книжкового фонду було виділено 10 тисяч гривень.

З 2002 року відкрито новий вид послуг «нічний абонемент», де за помірну плату в користування видаються книги підвищеного попиту.

Через деякий час приміщення ЦРБ потребувало капітального ремонту, перекриття даху, а кошти все не могли віднайти.  Потрібно віддати належне бібліотекарям, які в прямому сенсі рятували книги від води, що капала зверху, коли йшов дощ, зуміли зберегти книжковий фонд. Це директор Л.І. Павлова, зав. обслуговування Н.К. Тоган, методист Л.І. Йонга, бібліотекарі Р.К. Вусатенко, О.Ф. Баранова, Г.Ф. Дмитрієва, Н.В. Павлова.

Комп’ютеризація бібліотеки бере свій початок з 2003 року. Головою Миколаївської дирекції ВАТ «Укртелеком», депутатом обласної ради Ю.М. Жердєєвим був подарований комп’ютер. Пізніше придбали 2 комп’ютери: 1  - в центральну районну бібліотеку і 1 в районну дитячу.

   З  травня  2007 року й по теперішній час централізовану бібліотечну систему очолила  Раїса Андріївна  Черепанова, яка зарекомендувала себе наполегливим, вмілим керівником, вимогливим до себе та до колективу.  За період роботи на посаді директора значно покращився зовнішній вигляд районної бібліотеки, матеріально-технічна база. За її ініціативи перекрили дах над бібліотекою, 19 листопада 2008 р. бібліотеку було підключено до мережі Інтернет. В цьому ж році визначено місію бібліотеки – реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування.

В 2009 році бібліотека перейшла на модельне обслуговування, її модель – Центр правової інформації. Було активізовано співпрацю з управлінням юстиції, організовано Університет правових знань та тематичну зону обслуговування «Правовий компас».

Особливу увагу бібліотека приділяє роботі з молоддю. Виконуючи «Державну цільову програму інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011роки» Кривоозерська центральна районна бібліотека долучилася до реалізації обласної культурно-освітньої програми «Європейська світлиця», ініційованої наприкінці 2009 року Обласною бібліотекою для юнацтва і Миколаївським обласним осередком Всеукраїнської організації “Батьківщина”. Для забезпечення якісної реалізації програми, залучення до неї сільської молоді Кривоозерській ЦРБ передано зібрані в ході молодіжної акції книги і 1 комп'ютер для створення комп'ютеризованого робочого місця для читачів з доступом до мережі Інтернет. Традиційними стали проведення інтелектуальних онлайн – ігор, брейн-рингів.

За останній час на базі Кривоозерської ЦРБ проводяться наради-семінари з головами сіл та селища, де використовується фотомонтаж про роботу сільських бібліотек, засідання круглого столу з лідерами політичних партій та громадських організацій за участю голови РДА, голови районної ради, заступників та начальників управлінь.

В 2011 районну бібліотеку підключено до мережі Пункту доступу громадян до офіційної інформації. В 2012 р. ЦРБ в числі переможців третього раунду конкурсу з "Організації нових бібліотечних послуг та використанням доступу до мережі Інтернет" міжнародної програми «Бібліоміст». Це дало змогу значно покращити матеріально-технічну базу, залучити більше користувачів до відвідування бібліотеки.  Працює Центр вільного доступу до мережі інтернет. В рамках програми бібліотека отримала 5 комплектів комп'ютерного обладнання, що дає змогу організовувати тренінги з навчання комп'ютерної грамотності користувачів, впроваджує нові сучасні послуги.

При ЦРБ діють: Гендерний центр (2006), Університет правових знань (2008), поетичний клуб «Автограф душі» (2012).

Нагороди і відзнаки:

         За підсумками роботи трудових колективів району до Дня Незалежності України, комісією при РДА та районній раді колектив ЦРБ, вперше, було занесено на районну Дошку пошани та вручено Свідоцтво (2010), почесна грамота райдержадміністрації (2007), почесна грамота відділу культури і туризму (2007), Почесна грамота об’єднаної профспілки працівників культури (2007)

 

Використані джерела:

Історія міст і сіл Української РСР.  Миколаївська область /Ред. Васильєв В.О.- К., 1971.-С.517- 528.

Ільницька, Г. Наша книжкова скарбниця // Заповіти Леніна.-1993.-13 жовт.

Річний звіт.- 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011.

Спогади  А. А.Белінської (з березня 1963 по серпень 1963 працювала завідуючою районною бібліотекою)

Спогади бібліотекаря Н. І. Кобилянської

Сумарна книга Кривоозерської ЦРБ

Випадкове зображення

img_20210601_134845.jpg

Опитування

Як часто Ви відвідуєте бібліотеку?

Раз на рік - 3.6%
Раз на місяць - 20%
Раз на тиждень - 32.7%
Кожен день - 38.2%
Жодного разу - 5.5%

Total votes: 55

Відео про бібліотеку
Copyright ® 2012; Vyzer O.M.; E-mail: vyzer62@gmail.com